Kríza kapitalizmu? Skôr globálne zmeny (II.)

Autor: Aurel Fábri | 7.3.2012 o 7:41 | (upravené 7.3.2012 o 7:55) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1085x

Kapitalizmus ako systém je vo svojej podstate v poriadku. Dnešné turbulencie vytvárajú predovšetkým globálne zmeny. Západný svet postupne stráca svoju dominanciu, na miesto svetových lídrov nastupujú nové ekonomiky.

Graf: Percentuálne podiely vo svetovom HDP vo vybraných oblastiach 1870-2050    (v stálych cenách roku 2005)Graf: Percentuálne podiely vo svetovom HDP vo vybraných oblastiach 1870-2050 (v stálych cenách roku 2005)Zdroj: Maddison a CEPII

 

Jadro problému dnešnej globálnej krízy by sa nemalo chápať ako kríza kapitalizmu. Kapitalizmus ako systém je vo svojej podstate v poriadku. Je flexibilný, neustále sa vyvíja, má rôzne formy v každej krajine alebo oblasti kde je aplikovaný. A to bez ohľadu na to, či je to na Západe alebo na Východe.

Dnešné turbulencie vytvárajú predovšetkým globálne zmeny. Západný svet postupne stráca svoju dominantnú ekonomickú a technologickú pozíciu, na miesto svetových lídrov nastupujú nové ekonomiky, predovšetkým India a Čína. Globálne rozloženie ekonomických síl sa tak významne mení. Finančná kríza na Západe tento proces iba urýchľuje.

Spomínaná zmena bola vyvolaná globalizáciou, v rámci ktorej sa vyspelý Západný svet dobrovoľne podelil so zvyškom sveta o výdobytky svojej priemyselnej revolúcie. To významne pomohlo rozvojovým krajinám, kde sa vďaka tomu naštartovala industrializácia. Konkurencieschopnosť krajín rozvojového sveta sa tak začala významne zvyšovať. Kvantita i kvalita ich produkcie, vďaka najnovším technológiám, významne stúpa. Západ tak postupne stráca svoju najvýznamnejšiu konkurenčnú výhodu.

V tejto novej situácii je veľmi ťažké si udržať pôvodné výnimočné postavenie na trhu, ako tomu bolo v 20. storočí. Dopady tejto zmeny pociťuje Západ vo všetkých oblastiach. Stále viac sa v poslednej dobe hovorí o strate konkurencieschopnosti, o narastajúcom dlhu a nezamestnanosti, o nepokojoch obyvateľstva, a to najmä v súvislosti so štátmi EÚ.

Západ teraz na trhu súťaží so stále silnejšou konkurenciou, ktorá prichádza s lacnými výrobkami, kvalita ktorých sa však zo dňa na deň zvyšuje. Produkty Západu už nie sú tak výnimočné a atraktívne ako kedysi. Klesajúci záujem o ne spôsobuje významné výpadky v príjmoch. Tento problém sa navyše znásobuje tým, že štátne výdavky západných krajín z mnohých dôvodov neustále rastú.

Ekonomiky vyspelého Západu dnes zápasí s krízou, na druhej strane však ekonomiky rozvojového sveta dynamicky rastú. Dalo by sa povedať, že trhy jednotlivých krajín, vyspelého i rozvojového sveta, pomaly smerujú do rovnovážneho stavu. Do stavu bez historických disproporcií minulosti, do stavu, kedy budú podmienky súťažiacich kvalitatívne takmer rovnaké, kedy bude hrať stále významnejšiu úlohu veľkosť jednotlivých hráčov.

Je to síce fér, pre Európu je to však zlá správa. Európa je do seba dlhodobo zahľadená, a to aj napriek tomu, že už nejakú dobu nie je "stredom vesmíru". Možno aj to je jeden z dôvodov jej dnešných problémov. Ako rýchlo sa Európa dokáže prebrať a čo potom urobí, je len na nej. Jednoduché riešenie, za dnešných podmienok v Európe, nie je naporúdzi. Populizmus v európskom demokratickom systéme, rovnako ako orientácia na krátkodobé ciele, môžu situáciu len zhoršiť.

Na záver myšlienka, ktorú vyslovil Jim O'Neill z Goldman Sachs v decembri 2011:

"Naša budúca prosperita závisí na úspechu Číny. Myšlienka, že Číne sa darí len na úkor ostatných, je nezmysel."

Domnievam sa, že sa trafil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?